Ara Verdikten Sonra İngilizce Öğrenmeye Yeniden Başlamak

Bir dil öğrenmek zor bir iş olabilir ve adanmışlık gerektirir. Ara vermek tamamen anlaşılabilir bir durum ve hatta yardımcı bile olabilir. Araştırmalar, öğrenmeyi zamana yaymanın daha yavaş sonuçlar anlamına gelebileceğini, ancak içeriğin belleğimizde çok daha uzun süre kalabileceğini göstermiştir. Bu da, çalışmalarınıza yeniden başlamak için yanlış bir zaman olmadığı anlamına gelir.

Dil öğrenimine geri dönmek isteyip nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Başarılı bir geri dönüş yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucumuz var.

Cesaretinizi Kırmayın

Ara verdiğiniz için kendinizi suçlamak yerine, durumu yeniden değerlendirin. Bir mola, kendinize odaklanma, diğer hobilerinize enerji harcama ve yenilenmiş motivasyonla geri dönme şansı verir. Her şeyin bittiği veya başarısız olduğunuz anlamına gelmez, sadece kısa bir ara anlamına gelir. Michael Jordan bile Chicago Bulls ile üç NBA şampiyonluğu kazanmadan önce basketbola ara vermişti.

Yavaş Başlayın

Bir dil öğrenmek sıkıcı olmamalıdır (ve olmak zorunda da değildir)! İlginizi çekecek bir şey seçin ve oradan başlayın. İngilizce bir podcast dinlemek veya bir TV dizisi izlemek olabilir. Ya da İngilizce konuşan YouTube veya TikTok’taki içerik üreticilerini bulup onları takip etmeye başlayabilirsiniz. Yeniden başlangıç için, çalışıyormuş gibi hissettirmeyen her şey yapabilirsiniz.

Tekrar Başlamanın Tadını Çıkarın

Bir ay veya on yıl olsun, eğer çalışmaya ara verdiyseniz, tekrar başlamak konusunda her şeyi kaybettiğiniz korkusuyla endişeleniyor olabilirsiniz. Ancak, başlamak için eğlenceli bir şey seçerseniz, düşündüğünüzden daha fazla şey bildiğinizi hissedebilirsiniz. Bir şekilde, dil becerileriniz hatırladığınızdan bile daha iyi!

Buna geri dönen öğrenci etkisi denir. Beyniniz her zaman, uyurken bile, işleme ve bağlantılar kurma sürecindedir, bu nedenle ara verdiğinizi düşünseniz bile beyniniz ara vermez. Bunun üzerine, bir dilde kendinizi geliştirmeye devam etmek, tüm baskıyı alır ve sadece eğlenceli kısımları bırakır. Bu nedenle, kendi düşük beklentilerinizi aşmak, beyninizde bir şeyler ateşleyecek ve tekrar başlamak için ihtiyacınız olan pozitiflik ve güven artışını sağlayacaktır.

Süreyi Arttırmaya Başlayın

Geçen sefer neden dil öğrenmeyi bıraktığınızı düşünün. Belki doğru öğretmeni bulamadınız? Belki de sonuçlar görmüyordunuz. Ya da seçtiğiniz öğrenme tarzı sizin için doğru değildi. Dil yolculuğunuzu canlandırmak için taze bir yaklaşım tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Yeniden başlarken İngilizce öğrenmek için harcadığınız süreyi kademeli olarak arttırmak çok işinize yarayabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.