Bugün TOEFL / IELTS / YOKDIL Sınavına Girsen Kaç Puan Alırsın?

Dünya genelinde İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü iki önemli sınav vardır. Bunlardan biri olan TOEFL Amerika menşeili IELTS ise İngiltere menşeilidir. Türkiye de ise Yökdil yüksek öğretime devam etmek isteyen kişilerin seçtiği bir yeterlilik sınavıdır.

TOEFL

Okuma Anlama Yazma ve Konuşmadan oluşan 4 temel iletişim becerisini ve 120 tavan puan üzerinden değerlendirilen bir sınavdır. Özellikle Amerika başta olmak üzere eğitimini yurt dışında devam etmek isteyen kişilerin girmeleri gereken bir sınavdır. Ayrıca yine İngilizce yeterlilik isteyen bir çok kurum TOEFL puanını baz almaktadır. Bu sınava hazırlanmak disiplinli çalışmaktan tutun doğru TOEFL kaynaklarını kullanmaya ve doğru TOEFL öğretmenleri ile çalışmaya kadar çok önemli içerikler gerektirmektedir.

TOEFL a hazırlanmak ve iyi bir puan alabilmek için genel İngilizce bilginizin en az Upper Intermediate C1 seviyesinde olması gerekmektedir. Özellikle kelime bilgisinin önemli olduğu bu sınav için daha önce çıkmış TOELF sorularına sık sık bakmak ve sınava uyumlu konu ve içeriklerdeki okuma ve dinleme araçlarını sık kullanmanız gerekir. Yine sınavın en önemli bölümü olan ve bir çok kişinin zorlandığı yazma bölümü için için dil bilginizin iyi olması gerekmektedir. Konuşma bölümü için ise bu alanda tecrübeli TOEFL öğretmenleri ile farklı konularda konuşma pratikleri yaparak o standartta bir konuşma performansına kavuşmanız gerekmektedir.

IELTS

Genellikle İngilizce konuşulan ülkelerde göçmenlik eğitim almak ve bu ülkelerde çalışabilmek için sıklıkla karşınıza çıkacak dil yeterliliğini IELTS ile kanıtlayabilirsiniz.

IELTS Sınavı akademik ve genel eğitim olarak iki bölümden oluşur. Göçmenlik ve çalışma için genel eğitim bölümünden sınava girebilir. Yurtdışında eğitim için ise akademik bölümünden bu sınava girmeniz gerekmektedir.

IELTS’in her iki bölümü de temel dil becerilerini gösteren Dinleme Okuma Yazma ve Konuşma bölümlerinden oluşmaktadır. IELTS Dinleme bölümü toplam 30 dakika ve 40 sorudan oluşur. IELTS Okuma bölümü çeşitli parçalardan oluşan konuları cevaplamak için 40 Sorudan oluşur ve 60 dakika sürer. IELTS yazma bölümü ise iki adet konudan oluşun yine 60 dakikalık bir süreden oluşur. Son olarak 10 ila 15 Dak süren IELTS Konuşma bölümü ise yine farklı konularda konuşma sunum gibi sözlü mülakattan oluşur.

YÖKDİL

2016 yılında yüksek öğretim kurumlarında lisans üstü eğitim ve doçentlik eğitimlerine başvurmak isteyen kişilerin ayrıca akademik dil yeterliliği istene kişiler için getirilen İngilizce yeterlilik sınavıdır. Sınavın içeriği Sosyal bilimler, Sağlık bilimleri ve Fen bilimler olarak 3 ana kategoriden oluşur. Yökdil soru çeşitleri Kelime bilgisi Dil bilgisi, Close test Cümle tamamlama Çeviri soruları Paragraf tamamlama Anlama bütünlüğü ve cümle soruları Okuma parçası yorumlama olmak üzere farklı soru tiplerinden oluşur. Bu sınavda genellikle okuduğunu anlamanın önemli olduğunun bilinmesi ve buna göre düzenli bir çalışma planını oluşturulması gerekmektedir.

NEWONE TOEFL IELTS YÖKDİL HAZIRLIK PROGRAMLARI

Newone English geliştirdiği dijital test alt yapısı ile ulusal ve uluslararası alanda geçerli tüm sınavlar için deneme sınavları hazırlamakta, öğrencilerinin ve katılımcılarının gerçek sınavlara girmeden önce kendilerini deneyebilmelerini ve o sınavlardan alacakları puan için bir ön görü imkanı sağlamaktadır. Bu deneme sınavlarından çıkan sonuçlara göre öğrencilerine özel çalışma planları oluşturur öğrencilerinin odaklanmaları gereken alanları belirleyerek kısa sürede istedikleri hedef puana ulaşmalarını sağlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.